Pareizi atbrīvojieties no gaismas avotiem
Daudzi gaismas avoti satur vērtīgus resursus, kurus var izmantot atkārtoti, tos pareizi pārstrādājot. Turklāt daži vecie gaismas avoti, piemēram, energoefektīvās spuldzes, satur nelielu daudzumu kaitīgu vielu, kas var apdraudēt veselību un vidi. Šā iemesla dēļ lielāko daļu spuldžu un lukturu nedrīkst izmest kopā ar parastajiem sadzīves atkritumiem, bet tie jānogādā bīstamo atkritumu savākšanas centrā. Iespējama arī atgriešanās pie mazumtirgotāja.
Ātrā pārbaude: gaismas avotu iznīcināšana
- Kvēlspuldzes
- Halogēnspuldzes
- Kompaktās luminiscences spuldzes ar vai bez balastspuldzes (energotaupošās spuldzes).
- Luminiscences spuldzes (luminiscences lampas)
- Izlādes spuldzes (ieskaitot metāla tvaika lampas)
- LED lampas
Vecā spuldzīte salūzusi? Iegādājieties rezerves spuldzes tagad!
Mēs iesakām, mainot gaismas avotu, vēlākais, pāriet uz LED. LED apgaismojuma tehnoloģijai ir ilgāks kalpošanas laiks, tā ietaupa ievērojamu enerģijas daudzumu un piedāvā iespēju pielāgot apgaismojumu tieši atbilstoši personīgajai gaumei un izmantošanas zonai.
Pareizi atbrīvojieties no lampām un gaismām
Kvēlspuldzes var izmest sadzīves atkritumos, bet ne stikla konteinerā, jo metāla kvēldiegu ir grūti atdalīt no stikla.
Tāpat kā kvēlspuldzes, ar kurām tās ir cieši saistītas, arī halogēnspuldzes pieder pie sadzīves atkritumiem, nevis stikla konteineram.
Luminiscences spuldzes - bieži sauktas par neona lampām - satur dzīvsudrabu, un tās ir jāiznīcina bīstamo atkritumu savākšanas centrā.
Dzīvsudraba satura dēļ nebojātas energotaupības spuldzes ir jānogādā bīstamo atkritumu savākšanas punktā vai pārstrādes centrā. Turpmāk ir aprakstīta procedūra, kā rīkoties ar bojātām enerģiju taupošām spuldzēm.
Gaismekļi, piemēram, piekaramie, griestu, galda vai stāvlampas, tiek uzskatīti par nolietotām elektroiekārtām, tāpēc tie ir jānodod savākšanas punktā. Tas attiecas arī uz dekoratīvajiem gaismekļiem ar pastāvīgi uzstādītiem LED, piemēram, LED paneļiem vai LED lentēm.
LED spuldzes arī ir jānodod savākšanas punktā. Tā kā tās ir vecas elektroierīces, tās nedrīkst izmest kopā ar parastajiem sadzīves atkritumiem. Tomēr LED lampās nav kaitīgu vielu.
Ko darīt ar sabojātām vai saplaisājušām energotaupības spuldzēm?
Energoefektīvās spuldzes parasti nesadalās, ja tās izmanto uzmanīgi. Kad to kalpošanas laiks ir beidzies, tie vienkārši sabojājas. **Ja energotaupības lampa salūst, tā izdala dzīvsudrabu, kas ir kaitīgs veselībai.
Lai ātri, vienkārši un droši atbrīvotos no sabojātās energotaupošās spuldzes, saglabājiet mieru un ievērojiet šos soli pa solim sniegtos norādījumus:
- Izslēdziet apkuri un gaisa kondicionēšanu
- Vismaz 15 minūtes vēdiniet telpu.
- Šajā laikā neuzturieties telpā
- Uzvelciet gumijas cimdus
- Noslauciet fragmentus kopā ar stingru kartonu.
- Atlikumus ievietojiet hermētiskā traukā (piemēram, konservēšanas burkā).
- Noslaukiet gludas grīdas ar mitru drānu.
- Arī tīrīšanas drānu ievietojiet hermētiskā traukā.
- Absorbē putekļus un šķembas uz paklājiem, segām un polsterējuma ar līmlenti.
- Līmlenti kopā ar putekļiem un šķembām ievietojiet hermētiskā traukā.
- Konteineri neietilpst sadzīves atkritumos, bet tiek nodoti bīstamo atkritumu savākšanas punktā.
- Tīrīšanas piederumus un gumijas cimdus var izmest kopā ar sadzīves atkritumiem.