ZigBee
mājām un komerciālām ēkāmZigBee ir energoefektīvs radio protokols, kas paredzēts bezvadu tīkliem ar mazu datu apjomu. Tas galvenokārt ietver viedo mājas automatizāciju, t. i., apgaismojuma, žalūziju un citu ierīču automatizāciju. ZigBee produktus var viegli integrēt viedo māju sistēmās, piemēram, Philips Hue, un pēc tam tos var kontrolēt, izmantojot centrālo lietotni - šajā gadījumā Hue lietotni. Ieviešot ZigBee 3.0, ir izveidots vienots standarts visām ierīcēm ēkās, kas savienotas tīklā, un tas ievērojami uzlabo savietojamību.
Kas jums jāzina
Par ZigBeeZigBee var izmantot visdažādākajos ikdienas lietojumos. Tīklā savienotajā ēkā (un tās āra teritorijā) ierīces var ieslēgt un izslēgt, kā arī kontrolēt ar lietotnes vai balss palīdzību. Tas ietver, piemēram, apgaismojuma regulēšanu, motorizēto slēģu un žalūziju vadību, kā arī apkures vadību.
ZigBee ierīces ir savstarpēji savienotas bezvadu tīklojumā. Tas nozīmē, ka diapazonu var pagarināt gandrīz pēc vēlēšanās. Zemais enerģijas patēriņš ļauj integrēt ar baterijām darbināmus sensorus un slēdžus. ZigBee ierīces ir saderīgas arī ar viedo māju sistēmām, piemēram, Philips Hue.
Salīdzinot ar WLAN, ZigBee priekšrocība ir tā, ka bezvadu standarts nav ierobežots ar maršrutētāja darbības rādiusu. ZigBee ierīces sazinās savā starpā - katra ierīce ir gan komandas raidītājs, gan uztvērējs. Piemēram, signāls no dzīvojamās istabas tiek pārraidīts uz āra apgaismojumu.
Cik tālu sniedzas ZigBee?
Tāpat kā WLAN/WiFi un Bluetooth gadījumā, radiosakaru darbības rādiuss ir no 10 līdz 20 metriem atkarībā no pārraides jaudas. Diapazonu var ietekmēt tādi faktori kā būvmateriāls un tā biezums, kā arī interjera dizains, piemēram, vinila tapetes. Saziņa starp ZigBee produktiem (tīklveida tīkls (mesh network, iespējams arī ar Bluetooth mesh tehnoloģiju) var palielināt diapazonu: Visi izpildmehānismi viens ar otru veido radioceļus. Ja tiek sūtīts signāls, piemēram, lai ieslēgtu gaismu, signāls meklē labāko iespējamo datu pārraides ceļu. Tikai attālums starp diviem izstrādājumiem nedrīkst pārsniegt 10-20 metrus.
Kurām lietojuma jomām ir piemērots ZigBee?
Mājokļa automatizācijas lietojuma jomas ietver apgaismojumu, apkuri, žalūzijas un kameras. ZigBee produkti nav vadu produkti. Tas nozīmē, ka ZigBee ierīces var izmantot ne tikai īpašnieku apdzīvotās mājās, bet arī īrētos dzīvokļos un vienkāršā modernizācijā. Kad pārceļaties, jūs vienkārši paņemat produktus līdzi.
ZigBee produkti uzlabo arī ērtības un drošību ārpus telpām. Tīkla tīkls var sasniegt katru āra teritorijas stūri un, piemēram, dārza nojumi. Papildus āra apgaismojumam kompleksu īpašuma drošību nodrošina arī atsevišķi, ar akumulatoru darbināmi sensori un āra kameras.
Profesionālajā sektorā ZigBee pārsteidz ar savu zemo enerģijas patēriņu un diapazonu. Pat ar tādiem arhitektūras izaicinājumiem kā dzelzsbetona sienas, ir daudz iespēju ēku automatizācijai un uzraudzībai. Modernizācija ir iespējama arī bez izciršanas vai elektroinstalācijas.
Vai ZigBee ir drošs?
Datu pārraide starp lietotni, centrmezglu un ZigBee ierīcēm tiek šifrēta. Šifrēšanā tiek izmantots 128 bitu AES-CCM algoritms saskaņā ar ZigBee specifikāciju, tāpēc tā ir droša pret pieslēgšanos. Ja ZigBee galvenokārt tiek izmantots apgaismojuma kontrolei ēkā, riski ir ierobežoti. Ražotāji arī nepārtraukti strādā pie drošības atjauninājumiem.
Kas ir ZigBee centrmezgls un kad tas ir nepieciešams?
ZigBee ierīces var izmantot arī bez vadības centra (piemēram, Philips Hue Bridge). Atkarībā no produkta funkciju klāsts var būt ierobežots. Nav iespējama arī saziņa starp ierīcēm tīkla tīklā. Dažiem izstrādājumiem, piemēram, Paula Neuhausa Q-Smart Home lights, ir arī saderīgas tālvadības pults, kas ļauj tos viegli vadīt bez centrmezgla.
ZigBee centrmezgls (atkarībā no ražotāja to sauc arī par tiltu vai vārteju) ir sistēmas vadības centrs. Tikai tā dažādas ierīces tīkla tīklā var savstarpēji mijiedarboties vai tikt vadītas ar balss palīdzību, vai arī tās var vadīt ceļojuma laikā. Visplašāk izmantotais apgaismojuma vadības vārtiņš ir Philips Hue Bridge. Tajā var integrēt lielāko daļu visu ZigBee produktu. Vēl viens bieži sastopams ZigBee centrmezgls ir integrēts Amazon Alexa Echo skaļruņos.
Kuri ražotāji un pakalpojumu sniedzēji ir saderīgi ar ZigBee?
Kas ir Zigbee alianse?
ZigBee protokolu izstrādāja ZigBee Alliance, kas ir vadošā organizācija. Šajā organizācijā ir apvienojušies daudzi labi pazīstami ražotāji, kas atbalsta ZigBee. Papildus Philips un citiem apgaismojuma ražotājiem to vidū ir Huawei, Amazon, Ikea, Busch-Jaeger, Bosch, Samsung, Siemens, Telekom un Velux. 2021. gada maijā ZigBee alianse tika pārdēvēta par Savienojamības standartu aliansi (CSA) un tika izstrādāts jauns nākotnes standarts: Matter.