Biroja apgaismojums: kāpēc efektīvs darbs ir (arī) gaismas jautājums
Es jūtos labi par savu darbu. Neatkarīgi no laikapstākļiem. Neatkarīgi no tā, vai ārā ir 40°, vai lietus, ledus un sniegs padara "ārā" visneviesmīlīgāko vietu pasaulē: birojā viss ir kārtībā (pateicoties gaisa kondicionēšanai un apkurei). Vismaz tad, ja savu lomu spēlē arī apgaismojums. Galu galā, ja strādājat vēlu vakarā un pustumsā cenšaties atšifrēt mapē esošos dokumentus, acis nedeg tikai no noguruma. Apgaismojumam ir svarīga nozīme efektīvā darbā. Tas atslogo acis un kopumā atvieglo darbu.
Tas ir tik svarīgi, ka biroja apgaismojums ir standartizēts. Pat tie, kas birojā neiedziļinās dokumentos vai neraksta uz klaviatūras lielā korporācijā, var izmantot biroja apgaismojuma standartus: mājoklī. Vai arī jebkurā darba vietā, lai cik maza tā būtu, kur sēžat mājās, izrakstot rēķinus vai vienkārši rakstot vēstuli.
Kādām prasībām jāatbilst biroja apgaismojumam?
Vai jūs strādājat no mājām? Tad jūs varat kaut ko iemācīties no biroja apgaismojuma. **Bet jums tas nav jādara. Tā ir lielā atšķirība: mājās jūs varat brīvi izvēlēties biroja apgaismojumu. Tomēr uzņēmumā jums ir jāievēro noteikti standarti. Biroju apgaismojumu reglamentē Eiropas standarts DIN EN 12464-1. Turklāt Vācijā tiek piemērots ArbStättV (Darba vietas rīkojums) un ASR A3.4. Dažās valstīs tiek piemērotas arī papildu prasības.
Kopumā var teikt, ka VDU darba vietu apgaismojumam jābūt piemērotam visiem (vizuālajiem) uzdevumiem, kas tiek veikti šajā darba vietā. Tas ietver rakstīšanu un lasīšanu uz ekrāna, kā arī tekstu rakstīšanu un lasīšanu pie rakstāmgalda. Apgaismojuma kritēriji jānosaka atkarībā no darbības veida, vizuālajiem uzdevumiem un telpas, un attiecīgi jāizvēlas biroja gaismekļi un biroja lampas.
Jūs jautājat, kāpēc jums ir nepieciešams papildu apgaismojums, lai lasītu un rakstītu tekstu uz ekrāna? Kad iedegas pats ekrāns? Atbilde: jo pārāk liels kontrasts starp spilgtu ekrānu un tumšu telpu nogurdina acis. Kā redzat: Tas ir tas, cik detalizēti jūs varat pieiet apgaismojumam (vai, ja tas attiecas uz biroja apgaismojumu, jums tas ir jādara).
Kas ir labs biroja apgaismojums?
Ieslēdziet gaismu, un biroja apgaismojums ir gatavs? Tas būtu jauki! Rūpīgāk iepazīstoties ar standartiem un noskaidrojot, kādiem kvalitātes parametriem ir nozīme, jūs sapratīsiet, cik plašs patiesībā var būt apgaismojums.
Vai esat privāts lietotājs? Lieliski, tad varat paņemt, ko vēlaties, un atstāt, ko vēlaties.
Kvalitatīvajām labā biroja apgaismojuma īpašībām, cita starpā, ir šādas:
Izvairīšanās no lielām gaismas līmeņa un krāsas svārstībām.
Cik daudz lūmenu ir nepieciešams darba vietas apgaismojumam?
Tāpat kā jebkura cita lampa, arī biroja lampas izstaro gaismas plūsmu, ko mēra lūmenos un kas norāda spilgtumu. Tomēr biroju apgaismojuma standartos ir paredzēts aprēķināt apgaismojumu. Tas attiecas uz gaismu, kas faktiski krīt uz virsmas. Apgaismojumu mēra luksos (lx). Piemēram, biroja darbstacija tiek uzskatīta par pietiekami apgaismotu ar 500 lx.
Savukārt privātajā sektorā jums joprojām ir jāstrādā ar lumena vērtību (jo luksus nevar tik vienkārši aprēķināt), kas ir norādīta katram gaismas avotam un katrai LED gaismai (ar pastāvīgi uzstādītu gaismas avotu) veikalā.
Kā orientējošu rādītāju var izmantot, piemēram, labu galda lampu, kuras gaismas plūsma ir aptuveni 500 lūmenu. Lielākam gaismas plūsmas apjomam mēs iesakām pievērst uzmanību integrētam dimmerim (veikalā atpazīstams pēc rindiņām "Dimmable" un "Dimmer included"). Pēc tam varat pielāgot spilgtumu atbilstoši savām vēlmēm. Kā jau teicu: šeit nav standarta, kas izlemj par jums - izlemjat paši!
Ko jūs gaidāt? Jums ir pieejamas visas iespējas!
Kāpēc biroja apgaismojums bez atspīdumiem ir tik svarīgs?
Apžilbinoša biroja gaisma traucē! Salīdzinājumam - iedomājieties, ka vēlaties atpūsties uz dīvāna dzīvojamā istabā un nepārtraukti skatāties uz atvērto gaismas avotu - griestu prožektoru. Apžilbināšana birojā ir tikpat kaitinoša. Šeit tiek nošķirts fizioloģiskais un psiholoģiskais atspīdums.
Fizioloģiskais atspīdums izraisa redzes funkciju samazināšanos. To izraisa, piemēram, skatīšanās saulē vai lukturu gaismās.
Psiholoģiskais atspīdums ir subjektīva traucējumu sajūta. Tas, vai biroja lampa vai biroja gaismeklis tiek uztverts kā žilbinošs, ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Šie faktori ir iekļauti apžilbināšanas novērtējumā saskaņā ar UGR metodi.
Lai saņemtu papildu informāciju, sazinieties ar mūsuspeciālistu konsultāciju, izmantojot zemāk norādīto kontaktinformāciju.
Mūsu speciālisti konsultanti sadarbosies ar jums, lai plānotu optimālu apgaismojumu jūsu birojam.
Labs biroja apgaismojums ietver ne tikai biroja gaismekļu montāžu un uzstādīšanu. Lai izpildītu standartus, ir svarīgi labi plānot. Un, lai jūs šajā ļoti svarīgajā uzdevumā netiktu atstāti vieni paši, mūsu speciālisti konsultanti var jums palīdzēt ar šāda (un jebkura cita veida) apgaismojuma projektiem.